شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
تالار خورجوان

زمان کنونی: ۱-۳۰-۱۳۹۳, ۱۰:۳۲ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حوادث تاریخ اسلامی در رمضان
۶-۲-۱۳۸۸, ۰۳:۳۷ صبح
ارسال: #1
حوادث تاریخ اسلامی در رمضان
تألیف:عبدالغفور گردهانی
● (حوادث در هفنه اول)
◊ 1رمضان
*نزول صحف إبراهیم:
صحف ابراهیم در شب اول رمضان نازل شد.
* مسلمانان در اول ماه‌ رمضان روزه گرفتند:
درروز یکشنبه یکم رمضان سال دوم هجری برابر با 2فوریه سال624 م. اولینرمضانی بود که مسلمانان روزه گرفتند و گفته شده روزه رمضان در روز دوشنبهاول شعبان سال 2 هجری فرض شد.
*فتوحات:
در روز اول رمضان سال20هجریبرابربا 13 اگست641 م.در زمان خلیفه دوم حضرت عمر بن خطاب فتوحات اسلامیبه دست فرمانده قهرمان بحضرت عمرو بن عاص (رض)به مصر رسید و مصر جزوکشورهای اسلامی شد.
*محاصره دیوار بابلی ها:
در اول رمضان20هجریبرابر با13 اگست 641م. عمرو بن عاص دیوار بابلیون را بعد از آنکه در مسیرلشکر روم آنها را زمین گیر نمود محاصره نمود.

تألیف:عبدالغفور گردهانی

● (حوادث در هفنه اول)
◊ 1رمضان
*نزول صحف إبراهیم:
صحف ابراهیم در شب اول رمضان نازل شد.
* مسلمانان در اول ماه‌ رمضان روزه گرفتند:
درروز یکشنبه یکم رمضان سال دوم هجری برابر با 2فوریه سال624 م. اولینرمضانی بود که مسلمانان روزه گرفتند و گفته شده روزه رمضان در روز دوشنبهاول شعبان سال 2 هجری فرض شد.


*فتوحات:
در روز اول رمضانسال20هجری برابربا 13 اگست641 م.در زمان خلیفه دوم حضرت عمر بن خطابفتوحات اسلامی به دست فرمانده قهرمان بحضرت عمرو بن عاص (رض)به مصر رسید ومصر جزو کشورهای اسلامی شد.

*محاصره دیوار بابلی ها:
در اولرمضان20هجری برابر با13 اگست 641م. عمرو بن عاص دیوار بابلیون را بعد ازآنکه در مسیر لشکر روم آنها را زمین گیر نمود محاصره نمود.
*شروع فتح اندلس:
دراول رمضان 91هجری برابر با 710 م.مسلمانان به رهبری طریف بن مالک در ساحلجنوبی اندلس فرود آمدند و با نیروهای جنوبی جنگ نمودند و فتح اندلس آغازشد.موسی بن نصیر طریف بن مالک رابه منظور گشودن راهی برای جنگ اندلس معینکرده بود.

*تولد "شکیب أرسلان":
در یکم رمضان 1286 هجری برابربا 25 دسامبر 1869 میلادی امیر شکیب ارسلان یکی از کسانی که به وحدت عربیفرا می خواند متولد شد. او اولین کسی بود که خواستار ایجاد دانشگاه عربیشد، همچنین او از بارزترین مردان اصلاح و رهبران آزاد سازی وطن در برابراستعمار بود. مقالات و نوشته هاو گفتارهای زیادی واز جمله تالیف (حلل السند سیه ) و تاریخ غزوات عرب از او بر جا مانده است (اطلا عات بیشتر/arabic )
کد:
http://www.islamonline.Net
*دشمنی صهیونیست و افزایش شهداء:
دراول رمضان 1425 برابر با 15 اکتبر 2004 میلادی 110 نفر فلسطینی شهید شدندکه در میانشان 30 کودک بودند،در طی عملیاتی وسیع در شمال غزه که 17 روزادامه داشت 400 نفر فلسطینی که نصفشان اطفال بودند مجروح گردیدند. اسرائیلآنرا ایام پشیمانی نام نهاد.


◊ 2رمضان

* جنگ بلاط الشهداء:
در2 رمضان 114 هجری برابر با 26 اکتبر 733م آتش جنگ (بلاط الشهداء ) میانمسلمانان به رهبری عبد الرحمان غافقی و فرانسه به رهبری شارل مارتل شعلهور شد. این جنگ در منطقه ای واقع در بین 2 شهر تور و بواتییه فرانسه رخداد و آتش جنگ بمدت 10 روز از اواخر شعبان تا اوائل ماه رمضان بر پا بوداین جنگ با پیروزی هیچ کدام از دو گروه به پایان نرسید اما مسلمانان شبانهمیدان جنگ را ترک کردند.
* کنفرانس " تربیت وسیله ای برای آماده کردن دعوتگران ":
در2رمضان 1402 هجری برابر با 24 یونیو1981 میلادی اتحاد جمعیت های دانشجویانمسلمان در بریطانیا کنفرانس نوزدهم خود را با شعار (تربیت وسیله ای برایآمادگی دعوتگران ) برگزار کرد.
* فتح مغرب میانی:
در 2 رمضان سال 82هجری لشکریان مسلمان در شمال افریقا در مواجه با رومیان از یکسو وبربرهااز جهت دیگر در گیر شدند. رهبر بربرها موسوم به کاهنه توانست که نیروها راجمع نماید وبا مسلملنان سالیانی طولانی جنگ نمود و فرمانده مسلمانان زهیربن قیس نتوانست که بر او پیروز شود تا اینکه حسان بن نعمان مصمم به فتحهمه مراکش در برخورد با لشکریان کاهنه در رمضان سال 82 هجری بر او چیره شد.
*سقوط دولت امویان و قیام عباسیان:
در2رمضان سال 132 هجری برابر با 13 آوریل 750 میلادی عبد الله ابو عباس بردمشق چیره شد و بدینوسیله دولت اموی سقوط نمود و دولت عباسیان بر پا گشت.
* تولد مورخ وفیلسوف مسلمان ابن خلدون:
او در 2رمضان سال 732 هجری برابر با 27 می 1332 میلادی از مادر زاده شد.
*استیلا بر کریت:
در این روز 1239 هجری برابر با سال 1824 میلادی مصری ها بر جزیره کریت چیره شدند.


◊ 3رمضان

*وفات فاطمه زهرا (رض):
درسوم رمضان برابر با 21 نوامبر 632 میلادی حضرت فاطمه زهرا دختر رسول (ص)وهمسر علی بن ابیطالب و مادر اسباط حسن وحسین (رض) دار فانی را وداع گفت.
*وفات مروان بن حکم:
در3رمضان 65 هجری برابر با 14 نوامبر 683 میلادی مروان حکم فوت نمود او موسسدولت اموی دوم است که در زمان خود تعدادی از مظاهر تمدنی از جمله نظاماوزان و مقادیر را قرار داد و در سال 65 هجری در دمشق وفات نمود.
*شهادت فرمانده چادی:
در3 رمضان 1307 برابر با 22 آوریل 1890 میلادی فرمانده مسلمین امیر راج بنزبیر که اولین کشور اسلامی را در منطقه چاد بر پا نمود به شهادت رسید.پایتخت آن شهر دیکوا بود که پس از قیام فرانسوی ها در جنگ با کشوربهپایتخت دیکوا وارد شد.
*توقف مجله النذیر:
در سه رمضان 1358هجریبرابر با 16 اکتبر 1939 جلوی انتشار مجله النذیر گرفته شد. النذیر یکی ازمجلاتی بود که جماعت اخوان المسلمین آن را منتشر می کرد.
*حادثه تحکیم:
درسوم رمضان 37هـ برابر 11با فوریه 658م پیمات حکمیت میان علی بن ابی طالبومعاویه بن ابی سفیان رضی الله عنهما منعقد شد.این اتفاق پس از جنگ جمل کهاز یکسو نیروهای تحت فرماندهی حضرت علی وبین بنی أمیه وعائشه وطلحه وزبیراز سوی دیگردر ماه شعبان سال 36هـ، وبعد از جنگ صفین در محرم سال 37هـ بینسپاه حضرت علی ومعاویه رخ داد.حکمیت با ظهور خوارج و استیلای معاویه برمصر همزمان بود. رضی الله عن الصحابة أجمعین.
*دخول جلال الدوله سلطان بنی بویه بغداد:
درسوم ماه رمضان سال 418هـ، أبو طاهر جلال الدوله وارد بغداد شد. خلیفهقادردر استقبال او از شهر خارج شده بود و بدین ترتیب جلال الدوله در بغدادمستقر شد و خودش خطبه خواند.


◊ 4رمضان

فتح شهر بلگراد:
اگست1521م:در 4 رمضان 927 ه. برابر با 8 اگست سلطان عثمانی موفق به فتح شهربلگراد گردیدکه در میانه قرار داشت و دارای قلعه محکمی بود و دروازه اروپابه شمار می رفت. این شهر سه بار در سالهای 1441و 1456 و 1492توسط عثمانیها محاصره شده بود..
إعلان جنگ بر علیه آلمان:
در 4رمضان 1073 برابربا12آوریل 1663م.دولت عثمانی بر علیه دولت آلمان اعلان جنگ نمود.این درحالی بود که 56سال از عهدنامه سیتفاتوروک که باعث توقف جنگ قبلی میان 2کشور بود گذشته بود.این جنگ سبب بستن قلعه محکمی در حدود مرز عثمانی شد.


◊ 5رمضان

استرداد شهر انطاکیه:
در5رمضان 666هـبرابر با 19 من می 1268م:مسلمانان موفق شدند به رهبری بیبرسشهر انطاکیه را از دست صلیبی ها باز ستانندانطاکیه 170 سال اسیر بود و بازپس گیری آن کار دشواری بود.
جنایت صهیونیست ها در شهر اللد:
در 5رمضان 1367هـ برابر با11 من یولیو 1948م:نیروهای صهیونیستی به رهبری "موشهدایان" مرتکب جنایت سنگینی در شهر اللد فلسطین شدند،آها هنگام عصر واردشهر شدند و مردم از ترس به مسجد هجوم بردند.در این حمله 426 فلسطینی بهشهاددت رسیدند.آنها به این اکتفا ننموده به دستگیری جوانان در ورزشگاه شهرپرداختند و به اهالی نیم ساعت فرصت دادند که بدون هیچ گونه آب و موادغذایی شهر را ترک نمایند که این خود عامل فوت بسیاری از سالخوردگان،زنان وکودکان گردید.
تولد عبد الرحمن الداخل:
در 5 رمضان 113هـ برابربا 9 نوامبر 731م عبد الرحمن الداخل (صقر قریش)دردمشق متولد شد. او موسس دولت اموی در اندلس است.


◊ 6رمضان

نزول تورات:
تورات بر سیدنا موسى علیه وعلى نبینا الصلاه والسلام نازل شد.
فتح عموریه:
در 6 رمضان 223هـ برابربا 31 یولیو 838م خلیفه عباسی معتصم ندای طلب کمک در فتح عموریه را لبیک گفت و آن را فتح نمود.
اولین پیروزی مسلمانان بر صلیبی ها:
در ششم رمضان سال 532هـ برابر با 17 می 1138م،به رهبری عماد الدین زنگی اولین پیروزی بر علیه صلیبی ها در شهر حلبدر شمال شام رخ داد.
فتح سرزمین سند:
در6 رمضان 63هـ برابربا 14 می 682م محمد بن قاسمبر سپاهیان هند در رود سندپیروز گردید و فتح سرزمین سند پایان یافت.این کار در اواخر زمان ولید بنعبد الملک رخ داد.


◊ 7رمضان

افتتاح دانشگاه الأزهر به عنوان عبادت و علم اندوزی:
در 7 رمضان 361هـ برابربا 971م اولین نماز جماعت در الازهر اقامه شد وبدین ترتیب الازهر هم مسجد جامع و هم دانشگاه شد.
قاهره پایتخت فاطمیان شد:
در این روز به سال 632ه.قاهره توسط خلیفه فاطمی المعز به عنوان پایتخت تعیین شد در حالی که پایتخت قبلی المهدیه بود._____________________________

● (حوادث در هفنه دوم)


◊ 8رمضان
وفات استاد عباس سیسی:
در8 رمضان 1425هـ برابر با 22 أکتوبر 2004م:استاد عباس سیسی یکی از افرادبرجسته دعوت اسلامی در گذشت.او یکی از شاگردان امام شهید حسن البنا موسسجماعت اخوان المسلمین بود و با کتابش تحت عنوان "الدعوة إلى الله حب"مشهور است که در واقع یک مدرسه در زمینه دعوت است.

پیروزی بر دولت غزنویان:
در8رمضان 431 هـ برابر با 23 می 1040 م:سلطان سلجوقی طغرل بیک بر سپاهیاندولت غزنوی در جنگ دندانکان پیروز شد و بدین ترتیب بر خراسان چیره گشت. اوغزنویان را مجبور ساخت که دولت سلجوقیان را به عنوان یکی از دولت های بزرگو قوی به رسمیت بشناسند.
سلطان آلب أرسلان حکومت را بدست گرفت:
در 8رمضان 455هـ برابر با 4 سپتامبر 1036م:سلطان سلجوقی به نام "الب أرسلان"،بعد از وفات عموی خود سلطان "طغرل بیک" مؤسس حقیقی دولت سلجوقی قدرت را بهدست گرفت.الب ارسلان از مردان بزرگ تاریخ است که توانست در نبرد ملاذ گرددر برابر رومیان به پیروزی دست یابد.

غزوه تبوک (العسرة):
درهشتم ماه رمضان 9هـ برابر با 18دسامبر 630م غزوه تبوک رخ داد و رسول اللهپس از آنکه خداوند او را به بهترین صورت یاری کرد در همین ماه به شهربازگشت.

◊ 9رمضان
وفات استاد مصطفى مشهور مرشد عام پنجم إخوان المسلمین:
درشامگاه پنج شنبه نهم رمضان المبارک 1423هـ مطابق با 14 نوامبر 2002م:استاد مصطفى مشهور مرشد عام پنجم إخوان المسلمین، پس از یک زندگی پربارتوام با عطاء وعمل وجهاد وفداکاری دار فانی را وداع گفت.او یکی ازخدمتگزارن اسلام بود که در 15 سپتامبر سال 1921م، در روستای السعدیین ازتوابع مرکز مینا القمح (استان شرقی)از مادر متولد شد.

قیام موسى بن نصیر در تکمیل جنگ اندلس:
درنه ماه رمضان سال 93هـ برابر با 18 یونیو 712م،فرمانده مسلمان موسى بننصیر به منظور تکمیل جنگ اندلس قیام نمود و إشبیلیة وطلیطلةرا بطور کاملفتح کرد.

واقعه بلاط الشهداء
در نهم ماه رمضان 114هـ برابر بااکتبر 732م جنگ بلاط الشهداء در (تور – بواتیه) میان شارل مارتل فرماندهفرنگی و عبد الرحمن غافقی رخ داد.در این جنگ نیروهای عرب شکست خوردند وغافقی کشته شد واین جنگ در نزد فرنگیان به نام جنگ (تور) یا(بواتییه)موسوم شد.

فتح صقلیه:
در 9 رمضان 212هـ برابر با1دسامبر 827م مسلمانان در سواحل جزیره صقلیه فرود آمدند و بر آن چیره شدندتا اسلام رادر آنجا منتشر سازند. فتح صقلیه به دست زیاد بن اغلب صورت گرفت.

شکست حرکت (بابک خرم دین)
درنهم ماه رمضان سال 222هـ برابر با 837م فرمانده حیدر بن کاوس اشروسنی –معروف به (افشین)که گمارده خلیفه عباسی معتصم بود توانست به شهر (البذ)مقر بابک خرم دین نفوذ کند.بابک پا به فرار گذاشت اما افشین اورا دستگیرنمود و به سامرا حمله نمود تا باقی مانده پیروان او را هم دستگیر نماید.اوبسیاری را کشت و خانواده های آنان را اسیر ساخت.بدین ترتیب حرکت بابک خرمدین که نزدیک به 20 سال بر گرده مسلمین سوار بود به پایان رسید.طایفه بابکخرم دین مربوط به سرزمین فارس بود.

جنگ زلاقه:
در 9 رمضان479هـ، برابر با 17 دسامبر 1086م یوسف بن تاشفین فرمانده سپاهیان مرابطینبر فرنگی ها به رهبری الفونس ششم در جنگ زلاقه پیروز شد. در این جنگالفونس به همراه 9 تن از لشکریانش نجات یافت. برخی از منابع به آن اشارهدارند که جنگ زلاقه در روز جمعه 12 رجب 479هـ برابر با 23/10/1086م رخداده است.

مجاهدان حجاز به مصر رسیدند تا در برابر نیروهای فرانسه بجنگند
درنهم ماه رمضان سال 1213هـ برابر با 18 فوریه 1899م مجاهدان حجاز به بندر(القصیر) مصر رسیدند تا در جهاد بر علیه نیروهای صلیبی فرانسوی به برادرانمصری خود ملحق شوند.

◊ 10رمضان
آغاز حرکت برای فتح مکه:
در10 رمضان 8هـ برابر با 1 ینایر 630م:رسول خدا–صلى الله علیه وسلم- واصحاباو در سال هشتم هجری حرکت بسوی مکه را برای فتح آن آغاز کردند،سالی که بهسال فتح معروف شد.با این فتح تلاشهای پیامبر(ص)در دعوت اسلامی ثمر داد وآزار و اذیت از مسلمانان در شبه جزیره برداشته شد.
وفات بانو خدیجه بنت خویلد:
در10 رمضان، ده سال پس از بعثت نبوی (3 ق. هـ) برابر با 620م مادر مومنانخدیجة دختر خویلد همسر رسول خداصلى الله علیه وسلم وفات یافت.
کشته شدن ولید پسر معاویه:
در دهم ماه رمضان سال 132هـ برابر با 21 آوریل 750 م خلیفه اموی،ولید بن معاویة را به قتل رساند.
کشته شدن وزیر (نظام الملک):
درده رمضان سال 485هـ برابر با 13 اکتبر 1092م نهاوند، نظام الملک أبو الحسنعلی بن إسحاق را بقتل رساند.او وزیر سلطان الب ارسلان بود وسپس بمدت سیسال به وزارت دربار پسر او ملکشاه سلجوقی رسید. نظام الملک فردیدانشمند؛بخشنده و بردبار بود که به تاسیس مدارس در سرزمین های فتح شدهمشهور است.
جنگ المنصوره:
در 10 رمضان 648هـ برابر با 1250م شجرةالدر (زن ملک صالح) توانست درجنگ المنصوره بر لویس نهم چیره شود.او لویسرا اسیر ساخت و تعداد بسیاری از سپاهیان او را کشت.
جنگ 6 اکتبر 1973م:
در10 رمضان 1393هـ برابر با 6 اکتبر 1973م نیروهای مصری (بهترین نیروهایزمین)موفق شدند در جنگ (العبور )بر یهودیان پیروز شوند.این پیروزی پس ازآن رخ داد که در نبردهای متعددی نیروهای عرب نتوانسته بودند یهودیان راشکست دهند.


◊ 11رمضان
شهادت سعید بن جبیر:
در 11 رمضان 95هـ برابر با 714م سعید بن جبیر بدست حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید.
وفات چنگیز خان:
در11رمضان 624هـ برابر با 25 اگست 1227م:تموچین پسر یسوکای بهادرمعروف بهچنگیز خان موسس امپراتوری مغول وفات یافت. او یکی از قسی القلب ترینجنگجویان تاریخ بود که مرتکب جنایات زیادی شد که از شدت ترس اقدامات او موبر اندام راست می شود.
پیروزی عثمانی ها بر صفویان در جنگ "شماهی":
در11رمضان 986 هـ برابر با 11 نوامبر 1578م:عثمانی ها بر صفویان در جنگ"شماهی" در قفقاز پیروز شدند. در این جنگ لشکر صفویه پانزده هزار کشتهداد،طرفین این جنگ به منظور رهبری برجهان اسلام با هم می جنگیدند.
آشکار شدن حکومت عباسی در خراسان:
در یازده رمضان سال 129هـ برابر با 25 می 477م عباسیان در خراسان به رهبری ابو مسلم خراسانی حکومت خود را اعلام کردند.
نامه هولاکوخان به خلیفه مستعصم بالله:
دریازده رمضان سال 655هـ برابر با 21 سپتامبر 1257م فرمانده مغول هولاکونامه ای به خلیفه عباسی مستعصم باللهنوشت ودر این نامه از او خواست کهدربرابر او تسلیم شده و فرمانبرداری خود را به او اعلام دارد.


◊ 12رمضان
وفات امام ابن جوزی:
در12 رمضان 597هـ برابر با 16 یونیو 1200م توفی امام "أبو الفرج بن الجوزی"شیخ عراق وفات یافت.وی امام حدیث وفقه و لغت وتفسیربود ودارای تالیفاتزیادی بالغ برسیصد اثر است که از مهمترین آنها می توان به کتابهای"المنتظم فی تاریخ الملوک والأمم"، و"صفو الصفوة" "و"أخبار الأذکیاء"وغیره اشاره کرد.
بستن نشریه اخوان المسلمین:
در 12 رمضان 1357 هـ برابر با 4 نوامبر 1938 م:جلوی انتشارهفته نامه اخوان المسلمین گرفته شد.
کشتار مسلمانان توسط تایلندی ها:
در12 رمضان 1425ه برابر با 26 من اکتبر 2004م:87 نفر مسلمان در تظاهراتی کهدر بخش نارسیوات در اعتراض به آزادی زندانیان مسلمان از زندان برگزار شدهبود بدست نیروهای امنیتی تایلند کشته شدند. نارسیوات یکی از بخش هایتایلند است که در آنجا اکثریت با مسلمانان است.
وارد شدن احمد بن طولون به مصر:
در دوازده رمضان سال 254هـ مطابق با 3 سپتامبر 867م أحمد بن طولون از طریق باکباک و عراق وارد مصر شد.
بنای مسجدجامع ابن طولون درقاهرة:
در12 رمضان سال 265هـ برابر با 7 می 879م مسجد جامع ابن طولون در قاهر بنا شد.
برپایی دولت دوم عباسی:
در 12 ماه مبارک رمضان سال331هـ برابر با 9 می 943م توزون از طریق ناصر الدوله ابن حمدان وارد بغدادشد و دولت دوم عباسی برپا ساخت.
فتح انطاکیه:
در 12 رمضان سال 666هـ برابر با 25 می 1268م انطاکیه بدست ظاهر بیبرس فتح شد. انطاکیه چنانچه معروف است شهری عربی در جنوب ترکیه است.


◊ 13رمضان
نزول انجیل:
انجیل بر پیامبر خدا حضرت عیسى علیه السلام در سیزده رمضان نازل شد.
وفات استاد عمر تلمسانی مرشدسوم جماعت اخوان المسلمین:
در13 رمضان 1406ه برابر با 22 می 1986م:استاد عمر تلمسانی مرشد سوم جماعتاخوان المسلمین بعد از حیاتی مملو با جهاد وفداکاری وفات یافت. در دورانمحنت حکومت جمال عبدالناصر با صبر و ثبات زندانهای ناصری را گذراند. اوفردی بود که توانست بعد از مدتها دوری جماعت اخوان از جامعه مصر این جماعترا به صحنه اجتماع مصر برگرداند.
رسیدن عمر بن خطاب به فلسطین وفتح بیت المقدس:
در13 رمضان 15هـ برابر با 18اکتبر 636م أمیر المؤمنین عمر بن خطاب بعد ازجنگهایی که ضررهای زیادی را متوجه سپاه اسلام نموده بود و همگی در راستایفتح شام صورت گرفته بود به فلسطین رسید وکلیدهای شهر قدس بدست او دادهشد.او در نامه ای به مردم نوشت که جان و اموالشان در امان است.
رسیدن عبد الرحمن بن هشام به خلافت در قرطبه:
درسیزده رمضان سال 414هـ برابر با 28 نوامبر 1023م عبد الرحمن بن هشام درقرطبه به خلافت دست یافت.او خلیفه اموی مشهور به مستظهر بالله بود و بمدتیک ماه و 17 روز خلافت کرد.
- برخورد صاعقه به مسجد نبوی:
در 13رمضان سال 886هـ برابر با 5 نوامبر 1481م مسجد نبوی شریف در مدینه منورهدچار صاعقه ای شد که ستونها را سوزاند اما گنبد وقبر سالم ماند.


◊ 14رمضان
وفات مظفر الدین کوکبوری:
در14 رمضان 630ه برابر با 24 یونیو 1233م:مظفر الدین کوکبوری یکی از امیرانماهر و فرماندهان سلطان صلاح الدین ایوبی در جهاد بر علیه صلیبی ها درگذشت. او در 27 محرم 549م متولد شده بود.
ولایت سلطان حسن بن ناصر محمد قلاوون
در14 رمضان 748ه برابر با 18 دسامبر 1347م سلطان حسن بن ناصر محمد قلاوون
حکومت مصر را بدست گرفت.قدرت مطلقا در دست او نبود.وی بزرگترین اثر اسلامی را در مصر موسوم به مدرسه سلطان حسن بنا نهاد.
سیطره مسلمانان بر سرقوسه:
در14 رمضان سال 264هـ برابر با 19 می 878م مسلمانان توانستند بر شهر سرقوسه در جزیره صقلیه مسلط شوند.
قرار دادن سنگ بنای دانشگاه الأزهر:
در 14 رمضان سال 359هـ برابر با 20 یولیو 970م سنگ بنای الازهر گذشته شد و بنای آن تا 2 سال به طول انجامید.
وفات محمد علی پاشا:
در 14 رمضان 1265هـ برابر با 3 اگست 1849م محمد علی پاشای بزرگ حاکم مصر درگذشت.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۶-۲-۱۳۸۸, ۰۳:۳۹ صبح
ارسال: #2
 
● (حوادث در هفنه سوم)

◊ 15رمضان
پیروزی دولت عثمانی بر روسیه:
در15رمضان 1224 هـ برابر با 24 من أکتبر 1809م:انتصرت دولت عثمانی بر روسیه درجنگ "تاتاریج پیروز شد."،در این جنگ 10هزار سربازروسی کشته شدند.

تولد حسن بن علی بن أبی طالب:
در 15 رمضان 3هـ برابر با 1 مارس 625م حسن بن علی بن أبی طالب تولد یافت.

استانداری محمد بن أبی بکر صدیق بر مصر:
در 15 رمضان سال 37هـ برابر با 23 فوریه 658م محمد بن أبی بکر استانداری مصر را عهده دار شد.

وفات عبید الله بن عمر بن خطاب:
در 15 رمضان 37هـ برابر با 23 فوریه 658م عبیدالله بن عمر بن خطاب رضی الله عنه در گذشت.

عبور عبد الرحمن الداخل به اندلس:
در15 رمضان 138هـ برابر با 20 فوریه 756 م عبد الرحمن الداخل معروف بـ (صقرقریش) از طریق دریابه اندلس رسید تا دولت قوی اسلامی را در اندلس تاسیسکند و این دولت از سلسله اموی بود.

تسلیم شدن قلعه صفد:
در 15 رمضان عام 584هـ برابر با 6 نوامبر 1188م قلعه صفد تسلیم فرمانده مسلمان صلاح الدین ایوبی شد.


◊ 16رمضان
ولادت شیخ حسنین مخلوف:
در 16 رمضان 1307 هـ برابر با 6 می 1890م:عالم بزرگ حسنین محمود حسنین مخلوف- مفتی دیار مصر متولد شد.
وفات مؤرخ مقریزی:
درشانزده رمضان سال 845هـ برابر با 27 ینایر 1442م، أحمد بن علی المقریزیمورخ مشهور رحلت نمود. او صاحب کتاب (المواعظ والاعتبار فی ذکر الخططوالآثار)و کتابهای دیگر است.


◊ 17رمضان
غزوه بدر کبرى:
در17 رمضان 2هـ برابر با 13 مارس 623م غزوه بدر میان مسلمین به فرماندهیرسول الله- صلى الله علیه وسلم- و مشرکین رخ داد و این اولین پیروزی حق برعلیه باطل بود که به غزوه فرقان معروف شد.
وفات بانو رقیه رضی الله عنها:
در 17 رمضان 2هـ برابر با 13 مارس 623م بانو رقیه دختر پیامیر صلى الله علیه وسلم وفات نمود.
شهادت امام علی بن أبی طالب:
در 17 رمضان 40هـ برابر با 24 ینایر 660م:حضرت امام علی بن أبی طالب چهارمین خلیفه راشد وفات نمود.
اوزود مسلمان شد و در غزوات زیادی با رسول خدا شرکت نمود و با دختر پیامبربنام حضرت فاطمه رضی الله عنها ازدواج نمود.او به شجاعت وفصاحت وبلاغتمشهور است ودر حالی که 58سال داشت بدست یکی از خوارج بنام عبد الرحمن بنملجم حمیری به شهادت رسید.
پیروزی بر دولت بیزانس در جنگ عموریه:
در17 رمضان 223هـ برابر با 12 من اگست 838م پیروزی مسلمانان بر دولت بیزانسدر جنگ عموریه به رهبری خلیفه معتصم عباسی به تحقق پیوست.او به منظور نجاتجان مسلمانانی که از آنجا از او کمک خواسته بودند نیروی بزرگی را برایگوشمالی دولت بیزانس فرستاد.
وفات بانو عائشه رضی الله عنها:
در شبسه شنبه 17 رمضان 85هـ برابر با 12 یولیو 678م حضرت عائشة همسررسول اللهصلى الله علیه وسلم دار فانی را وداع گفت. او دختر أبو بکر صدیق رضی اللهعنه بود که در بقیع دفن شد.
وفات حجاج بن یوسف ثقفی:
در 17 وگفتهشده در 21 رمضان سال95هـ برابر با یونیو 714م حجاج بن یوسف ثقفی قبل ازپایان مدت خلافت ولید بن عبدالملک در کمتر از یکسال وفات کرد.وفات او درعراق بود و 54 سال داشت.
برکناری بیبرس عن عرش مصر:
در17 رمضان سال 709هـ برابر با 17 فوریه 1310م، سلطان بیبرس از تخت مصر در حالی که از حکومت او یکسال و نیم می گذشت به زیر آمد.

◊ 18رمضان
وفات سیف الله "خالد بن الولید":
در18 رمضان 21هـ برابر با 20 من اگست 642م:شمشیر برهنه خدا "خالد بن ولید"صاحب تعداد زیادی از فتوحات وپیروزی ها بر علیه دو امپراتوری ایران و رومدر گذشت،همه زندگی او در جهاد در راه خدا گذشت.
درگیریهای میان هندو ها ومسلمانان در شهر کالکوتای هند:
در18 رمضان 1365 هـ برابر با 16 من اگست 1946م:درگیریهای میان هندو هاومسلمانان در شهر کالکوتای هند شروع و دامنه آن به چند شهر کشیده شد.ایندرگیریها 3روز ادامه یافت و 7 هزار کشته داشت.
بیعت حسن بن علی به خلافت
در 18 رمضان 40هـ برابر با 24 ینایر 661 حسن بن علی رضی الله عنه بعد از وفات پدرش به خلافت رسید.
یوسف بن تاشفین باعث اتحاد مسلمانان در اندلس شد:
در 18 رمضان 484هـ برابر با1091م فرمانده یوسف بن تاشفین توانست که مسلمانان را در اندلس متحد کند و به تفرقه میان طوایف پایان دهد.
پایان دولت مرابطین مغرب
در18 رمضان سال 539هـ،دولت مرابطین در مغرب عربی به پایان رسید و دولتموحدین تشکیل شد.هنگامی که درگیری میان (مرابطین) به رهبری تاشفین بن علیبن یوسف بن تاشفین وموحدین- به رهبری عبد المؤمن بن علی- شدت یافت ودرگیری و کشتار میان دو گروه رخ داد پس از آنکه از روی صخره پرت شد کشتهشد که موحدین سر او را از بدن جدا کرده و به مرکز موحدین در جایی بنام(تینمل) مرکز دعوة موحدین بردند. با این اتفاق حکومت مرابطین در مغرب بهپایان رسید،هرچند که اعضای مرابطین پس از مرگ تاشفین با برادر او موسوم بهاسحاق بیعت کردند اما اثری نداشت.


◊ 19رمضان
تأسیس دانشگاه الزیتونه:
در 19 رمضان 1375 هـ برابر با30 آوریل 1956م:حکومت تونس دستوری مبنی بر اختصاص دانشگاه زیتونیه مخصوص علم صادر کرد و 5دانشکده داشت.
وفات شیخ حسنین مخلوف:
در19 رمضان 1410هـ برابر با 15 آوریل 1990م:عالم بزرگ حسنین محمد حسنینمخلوف، مفتی دیار مصر درگذشت.او یکی از چهره های فقه در جهان اسلام در قرنچهاردهم هجری به شمار می رود که به موضعگیرهای شجاعانه و اظهارات حق شهرتدارد.
جنگ دریایی میان عثمانی ها و پرتغالی ها:
در 19 رمضان 1121هـبرابر با 30 نوامبر 1806م جنگ دریایی میان اسکادران عرب عثمانی و ناوگانپرتغال ها رخ داد که نتیجه آن بازگشت ناوگان اعراب به راس الخیمه بود.


◊ 20رمضان
بنای مسجد قیروان:
در بیستم رمضان 51هـ برابر با 29 سپتامبر 671م مسجد قیروان بدست عقبه بن نافع رضی الله عنه بنا شد.
کوچ هزاران تن از قرطبه:
در20 رمضان 202 هـ برابر با 30 مارس 818م:پس از آن که قیام اندلسی های قرطبهبر ضد حکومت امیر حکم بن هشام شکست خورد و خانه های آنان ویران شد؛ هزارانتن از آنان که نزدیک به 15 هزار نفر بودند به مصر کوچ کردند.


◊ 21رمضان
فتح مکة مکرمه:
در 21 رمضان 8 هـ برابر با 11 ینایر 630م فتح مکه مکرمه به اتمام رسید و این سال به سال فتح معروف شد.
این فتح (فتح الفتوح) هم نامیده شد زیرا پس از آن بود که مردم گروه گروه به دین خدا داخل شدند. در فتح مکه ابوسفیان هم مسلمان شد.

وفات حجاج بن یوسف ثقفی:
در21 رمضان 95هـ برابر با 9 یونیو 714م:توفی حجاج بن یوسف ثقفی یکی از مرداندولت اموی درگذشت.او یکی از افراد مشهور تاریخ اسلامی است که به قدرت وخشونت در برخورد با دشمنان معروف است.در زمان حکومت او خدمات شایانی صورتگرفت که از جمله می توان برقراری امنیت و گسترش فتوحات اسلامی،ایجادشهرواسط و نقطه گذاری قران مجید را نام برد.

ولایت سلطان أورخان اول:
در21 رمضان 726هـ برابر با 21 اگست 1325م:سلطان أورخان اول بر سریر حکومتعثمانی تکیه زد.او دومین نفر در سلسله سلاطین محسوب می شود که موجب محکمشدن پایه های حکومت و وسعت مقام عثمانی گردید و فرقه مشهور انکشاری رابوجود آورد.

شروع حفاری در کانال سوئز:
در 21 رمضان 1275 هـبرابر با 24 من آوریل 1859م:عملیات حفاری در کانال سوئز که دریای سفید واحمر را به هم وصل می کند اغاز شد.این کار بمدت 10 سال ادامه داشت و درآن60 هزار کشاورز مصری شرکت داشتند.در 19 نوامبر 1869 افتتاح شد. طول ان162ونیم کیلومتر است.
وفات دعوتگر بزرگ شیخ إبراهیم عزت:
در 21 رمضان 1403 هـ برابر با 2 یولیو 1983م:دعوتگر بزرگ شیخ إبراهیم عزت یکی از دعوتگران بزرگ مصر در ربع پایانی قرن بیستم؛ درگذشت.


_____________________________

● (حوادث در هفنه چهارم)


◊ 22رمضان
جنگ طائف
در22 رمضان سال 8 هـ برابر با 12 ینایر 630م جنگ طائف رخ داد.

حفر کانال سوئز
22 رمضان 1275هـ برابر با 25 آوریل 1859م حفر کانال سوئز در مصر آغاز شد.

وفات امام ابن ماجه:
در22 رمضان 273هـ برابر با 20 فوریه 886م امام حافظ أبی عبد الله محمد بنیزید بن ماجه قزوینی، صاحب سنن ابن ماجه،یکی از کتابهای شش گانه حدیث دارفانی را وداع گفت.بقیه کتابهای حدیث شامل صحیح بخاری ومسلم، وسنن نسائیوترمذی، وأبی داود است.

تولد عبد الرحمن ناصر هشتمین امیر اندلس:
در22 رمضان 277هـ برابر با 7 ینایر 891م:عبد الرحمن ناصر هشتمین نفر ازامرای اندلس از سلسله اموی از مادر زاده شد.او اولین کسی بود که لقب أمیرالمؤمنین گرفت و به القاب خلافت هم نامیده شد.عصر او 50 سال ادامه یافت ودر زمانی بود که تمدن اندلس در شکوفایی بود.


◊ 23رمضان
انهدام مجسمه لات:
در 23 رمضان 9هـ برابر با 631م مجسمه بت لات از بین رفت.

پیروزی مسلمانان بر ساسانیان:
در23 رمضان 31هـ برابر با 652م در زمان خلافت حضرت عثمان بن عفان- رضی اللهعنه- سپاه اسلام بر لشکر ساسانی پیروز شد.این اتفاق پس از کشته شدنفرمانده ساسانیان به نام یزدگرد بن شهریار آخرین پادشاه مملکت فارس رخ دادو بدین ترتیب بساط سلطنت فارس برچیده شد.

ولادت "أحمد بن طولون" مؤسس دولت طولونی:
در23 رمضان 220هـ موافق با 20 سپتامبر 835م:"أحمد بن طولون" مؤسس دولتطولونی در بغداد متولد شد.او آموزشهای نظامی و دینی را در همانجا دید و پساز بود که توجه همه به علم و شجاعت او جلب شد.درسال 254هـ برابربا 868موالی مصر گردید وموفق گردید که دولتی قوی که شامل مصر وشام وحجازبود تاسیسکند.مسجد بزرگ قاهره نشانگر پیشرفت و بزرگی دولت اوست.

انتشار شماره اول نشریه "الأخبار:
در23 رمضان 1371هـ برابر با 15 یونیو 1952م:اولین شماره نشریه الاخبار بدستعلی و مصطفی امین منتشر شد.این نشریه تاکنون تحت عنوان "أخبار الیوم"منتشر می شود.


◊ 24رمضان
بنای مسجد عمرو بن عاص درفسطاط:
در بیست و چهار رمضان سال 20هـ برابر با 5 سپتامبر 641م بنای مسجد عمرو بن عاص رضی الله عنه درفسطاط به پایان رسید.
تسلیم شدن ژاپن:
در24رمضان 1364 هـ برابر با 2 سپتامبر 1945م:وزیر خارجه ژاپن پیمان تسلیمکشورش را در جنگ جهانی دوم تقدیم ژنرال آمریکایی ماک آرچر در میسورینمود.تسلیم شدن ژاپن پس از بمباران شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی که کشتاروحشتناکی به دنبال داشت رخ داد.
سلاح نفت در جنگ دهم رمضان:
در 24رمضان 1393هـ برابر با 21 اکتبر 1973م:کشورهای کویت وقطر وبحرین ودبیتصمیم گرفتند که صادرات نفت به ایالات متحده آمریکا وهلند را متوقفکنند.این اتفاق در هم پیمانی بامصر و سوریه در جنگ پیروزمند بر علیهاشغالگران یهودی در جنگ ده رمضان و ششم اکتبر رخ داد.
وفات شکارچی تانکها:
در24رمضان 1422هـ مطابق با 9 دسامبر 2001م:شکارچی معروف تانکها مشهور در جنگأکتبر 1973م "محمد عبد العاطی"درگذشت.. که به اسم شکارچی تانکها معروفاست. واسم او در کتابهای تاریخ جنگها ثبت شده است.


◊ 25رمضان
نابودی بتها:
در25رمضان 8 هـ برابر با 15 ژانویه 630م رسول الله صلى الله علیه وسلم خالد بنولید را مامور نابودی بتها و از جمله عزی نمود. همچنانکه عمرو بن عاصنابودگر سواع، و سعد بن زید الأشهلی نابود کننده منات بود و هر کدام باموفقیت وظیفه خود را انجام دادند.
جنگ (ملاز جرد):
در بیست و پنجمرمضان سال463هـ برابر با 1070م، مجاهد (ألب آرسلان) فرمانده سپاه اسلاموسلطان دولت سلجوقی، پیروز یگانه لشکر تاریخ اسلامی، بر دولت بیزانس،پیروز شد و با صلیبیان پیمان بست. در این جنگ امپراتور دولت بیزانس بنامرومانوس چهارم اسیر گشت.این جنگ درنزدیکی مرزهای غربی آسیای صغیر رخ داد.
کشته شدن خلیفه عباسی الراشد بالله:
در25رمضان سال 532هـ برابر با 5 ژوئن 1138م، خلیفه عباسی الراشد بالله دراصفهان؛ هنگامی که گروهی از اهالی خراسان را کشت به قتل رسید.
جنگ عین جالوت:
درروز جمعه 25 رمضان 658هـ برابربا 1260م مسلمانان بر مغولان پیروز شدند؛این پیروزی پس از آن رخ داد که ممالیک مغولها راشکست دادند ودر جنگ عینجالوت به فرماندهی سلطان پیروز سیف الدین قطز آنها را به عقب راندند. اینجنگ در منطقه ای واقع در بیسان و نابلس در فلسطین اتفاق افتاد. فرماندهمغولان در این جنگ "کیتوبوقا"، بود.بدین ترتیب خداوند تمدن اسلامی را ازنابودی مغولان نجات داد.
تولد عالم برجسته فخر الدین رازی:
در25رمضان عام 544هـ برابر با 25 ژانویه 1150م، عالم بزرگوار فخر الدین رازیمتولد شد. او فقیه واصولی بزرگ "محمد بن عمر بن حسین بن علی"، معروف بـه"فخر الدین رازی"، صاحب تفسیر قرآن کریم "مفاتیح الغیب"،است که از تفاسیرمشهور است و مولفات او بالغ بر صد جلد است.
ولادت رهبر مصری محمد فرید:
در 25 من رمضان 1284 هـ برابر با 20 ژانویه 1868 م:رهبر یکی از حرکتهای ملی در مصر بنام محمد فرید متولد شد.


◊ 26رمضان
بازگشت از غزوه تبوک:
26 رمضان 9 هـ برابربا 5 ژانویه631 م
پیامبرصلى الله علیه وسلم از غزوه تبوک بازگشت.در این جنگ اصحابی چون کعب بنمالک با عذر آوردن از شرکت در جنگ خودداری کرده بودند.، پیامبر بلافاصلهبه مسجد رفت.
وفات ابن خلدون پرچمدار جامعه شناسی:
26 رمضان 808هـ برابر با 16 مارس 1401م
وفاةدانشمند کامل و پیشتاز علم جامعه شناسی "عبد الرحمن بن خلدون" درگذشت.اودر بسیاری در علوم و فنون مانند تاریخ و سیره و مباحث تربیتی و... صاحبتالیف است.


◊ 27رمضان
وفات خلیفه اموی منصور در اندلس:
در27رمضان عام 392هـ برابر با 1002م، چهارمین خلیفه اموی،منصور در اندلس درسن56 سالگی در اندلس وفات نمود. اسم کامل او حاجب منصور محمد بن عبد الله بنأبی عامر معافری است و زمان حکمرانی او 25 سال (367 – 392هـ)ادامه یافت.
فتح قلعه محصور فولک توسط مسلمانان در سلوفاکیا:
27 رمضان 1093 هـ برابر با 29 من سپتامبر 1682م
فرماندهعثمانی "أوزون إبراهیم پاشا" بر قلعة فولک در سلوفاکیا علاوه بر 28 قلعهدیگر درمنطقه مستولی شد. این فرمانده مسلمان توانست بر کل سلوفاکیا چیرهشود.
پیروزی مسلمین بر سپاه آلمانی:
27 رمضان 1107 هـ برابربا 20 آوریل 1696م
سلطانعثمانی دومین حمله شاهانه را بر اروپا صورت داد و در جنگ شرسه با سپاهآلمان مواجه شد و در حالی که شش ماه بطول کشید با پیروزی عثمانیان بهپایان رسید.


◊ 28رمضان
ازدواج رسول صلى الله علیه وسلم با بانو زینب بنت خزیمة:
در28 رمضان وگفته شده در5 رمضان 4هـ برابر با 626م رسول الله صلى الله علیهوسلم با ام المؤمنین بانو زینب بنت خزیمة بن الحارث مشهور به (أمالمساکین) ازدواج نمود.

دخول ثقیف در اسلام:
در بیست و هشتمرمضان 9هـ برابر با 1 ژانویه 631م گروهی از قبیله ثقیف به نزد رسول اللهصلى الله علیه وسلم آمدند و دخول خود را به اسلام اعلام کردند.

پیروزی مسلمانان در جنگ شذونه:
در28 رمضان 92هـ برابر با 18 جولای 711م:جنگ شذونة میان مسلمانان بهفرماندهی طارق بن زیاد وگوتیک ها به رهبری لذریق رخ داد، براین پیروزیمسلمانان هم پیمان شدند.بدین وسیله اسلام وارد اسپانیا شد و دولت اسلامیدر آنجا هشت قرن ادامه یافت.

حکومت محمد علی جناح در پاکستان:
در 28 رمضان 1369 هـ = 15 اگست 1947م:محمد علی جناح حکومت پاکستان را پس از جدایی از هندوستان برعهده گرفت.


◊ 29رمضان
فرض زکات ونمازعید وامر به جهاد:
در 29 رمضان 2هـ برابر با 24 مارس 624م زکات فطر و زکات اموال فرض شد ونماز عید تشریع گردید. در همین ماه به جهاد امر داده شد.

بنای شهرقیروان:
در29 رمضان 48هـ برابر با 9 نوامبر 668م عقبة بن نافع دستور داد که شهرقیروان بنا شود تا بعنوان قلعه ای محکم برای مسلمانان در مقابل حملاترومیان و صلیبی ها عمل کند.

جنگ خازندار (مرج الصفر):
در بیستونه رمضان سال699هـ برابر با 17 یونیو 1300م،جنگ خازندار معروف به (مرجالصفر) درجنوب شرق دمشق رخ داد ودر آن فرمانده أحمد ناصر بن قلاوون توانستکه لشکر مغول را شکست بدهد.

پرواز به فضا توسط یک جوان عرب:
در29 رمضان 1405هـ برابر با 17 یونیو 1985م:امیر "سلطان بن سلمان" با سفینهفضایی دیسکاوری به فضا پرواز کرد و این سفر او یک هفته به طول انجامید.سلطان متولد 1375هـ برابر با1956م درسعودی است و درنیروی هوایی کار می کردو در سال 1996م بازنشسته شد و به امور خیریه و اجتماعی رو آورد.


◊ 30رمضان
وفات عمرو بن العاص
در 30 رمضان 43هـ برابر با 664 عمرو بن العاص رضی الله عنه در حالی که 100سال داشت درگذشت.
وفات امام بخاری:
در30رمضان 256هـ برابر با 31 اگست 869م امام "محمد بن إسماعیل بن إبراهیم بنالمغیرة"، معروف به امام بخاری، أمیر المؤمنین در حدیث، وصاحب کتاب "صحیحالبخاری"، صحیح ترین کتاب بعد ازکتاب الله، و"التاریخ الکبیر"، و"الأدبالمفرد" دار فانی را وداع گفت.
ولادت امام ابن حزم:
در30 رمضان 384هـ برابر با 7 من نوامبر 994م
امامبزرگ"محمد بن علی بن أحمد بن سعید"، معروف بابن حزم متولد شد.او یکی ازبزرگان فرهنگی قرن پنجم هجری است که در فقه و تاریخ وتطبیق ادیان تالیفاتگرانبهایی دارد.مشهورترین آنها عبارتند از :"المحلى"، "الفصل فی المللوالأهواء والنحل".
منبع:اصلاح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Star رمضان ماه برکات pchassan 0 190 ۴-۲۸-۱۳۹۲ ۱۰:۳۶ عصر
آخرین ارسال: pchassan
  ریاضت های شعبانیه، بستری برای کسب سعادت در رمضان . . . admin 0 198 ۴-۱۵-۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ صبح
آخرین ارسال: admin
  از بیداری اسلامی تا بیداری قرآنی admin 0 177 ۴-۱۵-۱۳۹۲ ۰۱:۲۸ صبح
آخرین ارسال: admin
  ریاضت های شعبانیه، بستری برای کسب سعادت در رمضان . . . admin 0 197 ۴-۱۵-۱۳۹۲ ۰۱:۲۶ صبح
آخرین ارسال: admin
  تاریخ دقیق عید قربان admin 0 456 ۸-۴-۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ صبح
آخرین ارسال: admin
  سوالاتي چند در ماه رمضان از نظر پزشكي zahra66 0 640 ۶-۱۰-۱۳۹۰ ۰۳:۱۳ صبح
آخرین ارسال: zahra66
  کلیپ مراسم الوداع ماه مبارک رمضان 89/6/17 admin 0 728 ۶-۱۹-۱۳۸۹ ۰۳:۵۰ صبح
آخرین ارسال: admin
  دعاى پيامبر(ص) هنگام رويت هلال رمضان admin 0 842 ۷-۲۳-۱۳۸۵ ۰۲:۴۰ صبح
آخرین ارسال: admin

چه کسانی این موضوع را خوانده اند؟
کاربرانی که این موضوع را خوانده اند (1 کاربر):
adonis (۳-۲۸-۱۳۹۱, ۰۶:۲۳ عصر)

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
Persian MyBB : MyBBIran.com
Powered by MyBB | Copyright © 2009 MyBB Group
Element Blue by MyBB Mod | RTL by MyBBIran.com