شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
تالار خورجوان

زمان کنونی: ۲-۴-۱۳۹۳, ۰۹:۲۶ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرده بکارت
۴-۴-۱۳۸۸, ۰۱:۵۳ عصر
ارسال: #1
پرده بکارت
پرده بکارت
نویسنده : انجمن درمانگران ایران


پرده بکارت / غشاء البکارۀ / هایمن،Hymen ، به زبان لاتین برگرفته از نام خدای عروسی در فرهنگ یونانی یا رومی است.
همواره در طول تاریخ اسطوره‌هایی در زمینه با این بخش از بدن زن و ارتباط آن با عفت و پاکدامنی او در تمدن‌های گوناگون، بعنوان نمونه در کشورهای عربی، ایران، آفریقا و حتی میان گروهی از مردمان استرالیایی (مردم یونگا) رایج بوده و هنوز هم می‌باشد. باورهایی که وجود این پرده بر عدم داشتن رابطه جنسی و آمیزشی زن با مرد دیگر دلالت دارد!

در مدخل واژن (مهبل) و ابتدای مجرای تناسلی زنانه پرده‌ای لطیف و مخاطی از جنس بافت پوشاننده مجرا وجود دارد که دارای اشکال آناتومیک مختلفی است.
انواع مهم آن عبارتند از:
1- پرده بکارت بدون منفذ
2- پرده بکارت مثلثی
3- پرده بکارت نوع حلقوی (قابل اتساع و غیرقابل اتساع)
4- پرده بکارت نوع هلالی
5- پرده بکارت نوع پل‌دار (دو تکه)
6- پرده بکارت نوع غربالی
7- پرده بکارت نوع زبانه‌دار
8- پرده بکارت نوع دندانه‌دار
9- عدم وجود پرده بکارت به طور طبیعی
10- پرده بکارت بسیار سخت و سفت
در مواردی ممکن است پرده بکارت فاقد سوراخ باشد. این عارضه علائمی ندارد ولی در دوران بلوغ که به علت شروع عادت ماهیانه ،خونریزی ماهیانه سبب تجمع خون و ترشحات در مهبل و بروز درد و علائمی دیگر خواهد شد لازم است پرده بکارت با مجوز قضائی و صدور گواهی لازم برای بیمار برداشته شود.

شایع ترین نوع پرده بکارت مثلثی است که در 50 تا 60% دختران دیده می‌شود.
مسئله‌سازترین نوع پرده بکارت نوع حلقوی است.
پرده های بکارت حلقوی دو نوعند : 1) قابل اتساع 2) غیرقابل اتساع
انواع پرده های بکارت حلقوی غیرقابل اتساع در حین اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره شده و مانند سایر انواع هستند اما انواع حلقوی قابل اتساع علیرغم دخول ممکن است پاره نشده و برای مرد این تصور را ایجاد کنند که همسر او باکره نبوده است.این توهم سبب مراجعه مکرر زوجین جوان به پزشکی قانونی است که با یک معاینه سطحی و توضیحات لازم رفع خواهد شد.در عین حال در لبه پرده بکارت حلقوی قابل اتساع می توان علائم سائیدگی خفیف یا خونمردگی را مشاهده کرد.

پارگی پرده بکارت
پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است به هر شکل و اندازه و در هر جهتی از پرده بکارت ایجاد شود. در پرده بکارت نوع حلقوی معمولا 4 تا 5 پارگی شعاعی شکل بوجود می آید و انواع هلالی دو پارگی در طرفین پیدا می‌کنند.
پارگی‌ها معمولاً از کناره آزاد پرده بکارت شروع شده و تا جدار واژن کشیده می‌شوند. در مواردی که سن دختر کم بوده و دستگاه تناسلی زنانه رشد کافی نداشته باشد ممکن است پارگی در واژن و سایر نواحی تناسلی نیز ایجاد شود.

خون پرده بکارت
معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود. لازم است این خون را از خون قاعدگی تمیز دهیم. خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است، لذا دیرترلخته شده و سلول‌های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پرده بکارت سریعتر لخته شده و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است.
لبه‌های پارگی جدید در پرده بکارت معمولاً زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می‌شود. بعد از حدود یک هفته لبه‌های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه‌های زخم نسبتاً گرفته می‌شوند. نکته مهم این است که لبه‌های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی‌خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

تعیین زمان پارگی پرده بکارت
تا دو هفته از پارگی بکارت تعیین دقیق تاریخ ازاله بکارت ممکن است.
تا یک ماه می توان تاریخ آنرا به طور تخمینی حدس زد.
پس از یک ماه تعیین زمان بروز پارگی ممکن نیست.

دلیل بیولوژیکی وجود پرده بکارت
تا کنون هیچگونه رابطه مستقیمی بین وجود پرده بکارت و هدف تطبیقی اش، آنهم به نفع موجودات من جمله انسان کشف نشده است. گفتنی است که وجود این لایه گوشتی در دهانه اندام تناسلی منحصر به انسان نیست و می توان آنرا در دسته ای از جانداران کیسه دار و پستاندار مانند اسب، وال و کفتار و غیره نیز مشاهده نمود.

به عقیده برخی پژوهشگران وجود آن در دوره جنینی او را از عفونت‌های مکرر در اندام تناسلی‌اش محفوظ نگه می‌دارد. برخی این لایه را همانند اندامهای دیگری چون آپاندیس و انگشت کوچک پا (؟) می‌دانند که بتدریج به تحلیل می‌روند. گروهی نیز کارکرد چنین عضوی در واژن سگ و الاغ را اینطور تعبیر می‌کنند که پرده به مثابه قفلی است که پس از جفت‌گیری درب آنرا می‌بندد و از خروج منی از آن جلوگیری می‌کند.
به عقیده تکامل شناسان این پدیده به نفع بقا و تکثر موجود زنده است. اما چرا شکل آن در گونه‌های تکامل یافته‌تری مانند انسان و میمون به صورت امروزی در آمده، سوالی است هنوز بی‌‌پاسخ!

معاینه پرده بکارت
خانمها به دلیل خصوصیات روانی مایل نیستند برای معاینه پرده خود به پزشک مراجعه کنند و این در بسیاری از موارد موجب افسردگی و ناراحتی های روحی در آنها می گردد.
پرده ی بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه نیست و در مواردی که ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به پرده خواهد شد.
توصیه می شود که برای معاینه ی پرده بکارت خود به ماما و پزشک زنان مراجعه نمایید .18 سالگی سنی است که دختر جوان اولین چک آپ خودش را باید پیش یک پزشک یا ماما انجام بدهد.

برای معاینه پرده بکارت باید لب های خارجی فرج را کاملا با انگشت شست و اشاره باز کنید و با استفاده از آینه پرده را معاینه کنید. اگر دوست یا آشنایی باشد راحتتر می شود پرده را معاینه کرد بدین ترتیب که شما با استفاده از انگشت های میانی و اشاره یک دست و انگشت شست و اشاره دست دیگرتان دو لب فرج را کاملا باز می کنید و دوست شما با استفاده از یک چراغ قوه نور را به آینه می تاباند تا نور به داخل مهبل منعکس شود (عواقب ناشی از این معاینه شخصی توسط خود افراد متوجه ما نخواهد بود)

ترمیم/ شبیه سازی پرده بکارت
هایمنورافی،Hymenorraphy، هایمنوپلاستی،Hymenoplasty، یا بازسازی پرده بکارت با عمل جراحی، جریانی است که طی آن بقایای این پرده که بر اثر آمیزش و یا هر دلیل دیگری از بین رفته، با قرار دادن کپسولی ژلاتینی که حاوی ماده ای شبیه خون است، به هم دوخته می شود. اما بدلیل فقدان رگهای خونی در این ناحیه این اتصال موقت بوده و برای نتیجه مطلوب بهتر است تا یک هفته قبل از شب زفاف انجام گیرد. گاهی اوقات نیز که اثری از این بقایا برجای نمانده، بخشهایی از دهاته واژن به هم دوخته می شود تا نقش پرده را بازی کند. این عمل در ایران و برخی دیگر از کشورهای عربی غیر قانونی است و تنها در صورتی انجام می گردد که پزشکی قانونی حکم آن را، مثلاً بنا برا اینکه ایزال پرده طی حادثه رانندگی باشد، تایید کند.

به گزارش مجله پزشکی بریتانیا، با رایج شدن عمل جراحی و بازسازی پرده بکارت آمار قتل‌های ناموسی زنان به خاطر ثیوبت و عدم باکره‌گی‌شان در مصر طی چند سال اخیر به میزان 80 درصد کاهش یافته است. مطمئناً زنان بسیاری برای نجات آبرو و حیثیت خود و پاکدامن جلوه دادن خویش در مقابل شریک آینده‌شان و همینطور برای فرار از قضاوات نابجا و سزاهای وحشتناک دست به این عمل جراحی می‌زنند. در اصل این یک نوع ریا میباشد و آیا چاره دیگری هم هست؟ حتماً با خود می‌گویید تا کی مهر تایید بر خرافات باید زد؟ آیا پزشکانی که فاعل چنین عمل‌هایی هستند، مسوولیت سلامت زندگی اجتماعی انسانها را نیز بر گردن دارند؟ و یا اینکه قصدشان تنها نجات جان عده‌ای بی‌گناه است که ناخواسته قربانی سنت‌های باطل دوران ویکتوریانی می‌شوند؟ پس تکلیف کسانی که از لحاظ اقتصادی قادر به تامین مخارج این عمل نیستند چه می‌شود؟ چگونه می‌توان در قحطی آگاهی، با فریادی اسیر در هنجره خواهان اجرای عدالت بود؟

سوالات متداول
۱- آیا فقط با یک بار مقاربت پرده بکارت ممکن است از بین برود؟
بله، از آنجا که پرده بکارت دقیقا در مدخل ورودی واژن قرار دارد، طی اولین مقاربت از بین می‌رود، حتی اگر مقاربت بطور کامل انجام نشده باشد.

۲- آیا سقوط از ارتفاع می‌تواند باعث پارگی پرده بکارت شود؟
خیر، سقوط از ارتفاع، بلند کردن جسم سنگین، کوهنوردی، و موارد مشابه به هیچ عنوان نمی‌تواتنند باعث پارگی پرده بکارت شوند. البته ممکن است در اثر سقوط یا انجام کارهای سنگین مقداری خونریزی از دستگاه تناسلی مشاهده شود که در هیچکدام از موارد مربوط به پارگی پرده نیست (فقط به خاطر فشار وارده بر رحم است) و مکانیسمی مشابه قاعدگی دارد یعنی فشار به رحم باعث خونریزی یا لکه بینی در فرد می‌شود. تاکید می‌کنم پرده بکارت فقط و فقط در اثر ضربه مستقیم به آن یا مقاربت پارگی پیدا می‌کند و جز ضربه مستقیم هیچ مورد دیگری باعث پارگی آن نمی‌شود.

۳- خونریزی ایجاد شده در اثر پارگی هایمن چه مقدار است؟ و اصولا در چه حدی باید باشد؟
حداقلی برای خونریزی در این حالت نداریم ممکن است در حد یک یا دو قطره باشد و یا شاید هم بیشتر باشد ولی حداکثر به اندازه آغشته شدن یک عدد پوشک خواهد بود و چیزی که مسلم است اینست که این خونریزی نباید ادامه داشته باشد و معمولا در عرض یک یا دو دقیقه تمام می شود اگر در مواردی خونریزی ادامه داشت احتمال پارگی های اطراف واژن مطرح می گردد که در این صورت حتما باید ترمیم شود و این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که مقاربت بدون رضایت زن و با مقاومت وی و اصرار طرف مقابل انجام شودکه در این موارد باید پارگی واژن ترمیم شود.

4- اگر کسی خود را با آب داغ شستشو دهد آیا پرده بکارت پاره می‌شود؟
خیر، مگر آنکه آب آنقدر داغ باشد که باعث سوختگی شدید پرینه و تاول در موضع شود در اینصورت باید حتماً توسط همکاران ماما یا پزشکان معاینه شود.

5- آیا با داشتن پرده بکارت حاملگی صورت می‌گیرد؟
حاملگی حتی با داشتن پرده بکارت (در دوران عقد) نیز احتمال دارد.
در پایان تاکید می‌کنیم که پرده بکارت ملاک مطمئنی برای تشخیص سلامت جنسی دختران نیست و انواعی از پرده بکارت وجود دارد که با دخول آلت در مهبل خونریزی ایجاد نخواهد شد و در این موارد بهتر است حتماً قبل از ازدواج به پزشک یا ماما مراجعه شده و برگه گواهی سلامت پرده بکارت دریافت شود.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
Persian MyBB : MyBBIran.com
Powered by MyBB | Copyright © 2009 MyBB Group
Element Blue by MyBB Mod | RTL by MyBBIran.com